Blog

Jakiego rodzaju elementy można wykonać dzięki usługom CNC?

CNC to technologia, która zrewolucjonizowała przemysł metalowy, umożliwiając precyzyjną i szybką obróbkę materiałów. Wykorzystując nowoczesne urządzenia do obróbki CNC oraz wysokogatunkowe materiały, możliwe jest tworzenie różnorodnych elementów.

Czytaj dalej

Na czym polega i kiedy jest wykorzystywana obróbka CNC?

Obróbka CNC to niezwykle precyzyjna technika produkcji elementów maszyn i urządzeń, której podstawą jest zaawansowane programowanie komputerowe. W dzisiejszych czasach obróbka ta zyskuje na popularności ze względu na swoją niezawodność oraz wysoką jakość wykonania.

Czytaj dalej

Jak przygotować pliki do obróbki numerycznej?

Zaawansowana obróbka metalu jest dziś najczęściej prowadzona przy wykorzystaniu maszyn sterowanych numerycznie. Pozwalają one na wykonywanie wszelkiego rodzaju detali na podstawie trójwymiarowych modeli cyfrowych konkretnego elementu, po kolei realizując poszczególne operacje technologiczne w ustalonym porządku, a w razie potrzeby zmieniając stosowane narzędzia.

Czytaj dalej

Przyszłość i perspektywy technologii CNC

Elementy wykonane z metalu są wykorzystywane w większości maszyn i urządzeń. Ich przygotowanie wymaga wysokiej precyzji, jeżeli chodzi o poziom dokładności oraz wykończenia powierzchni. Równie istotne jest jednak uzyskanie możliwości szybkiego osiągania bardzo złożonej geometrii przy utrzymaniu dużej powtarzalności i niskich kosztów. Sposobem, który jest stosowany powszechnie, okazuje się obróbka CNC, sprawdzająca się w przypadku wielu technologii – np. toczenia, wiercenia, frezowania, gięcia, a także cięcia mechanicznego oraz termicznego. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak działają maszyny CNC i zobaczmy, co oferują.

Czytaj dalej

Wymogi wykonawcze związane z toczeniem wielkoseryjnym

Przygotowanie detali wykonanych z metali wymaga zastosowania prawidłowo dobranej metody obróbki, która pozwoli na uzyskanie właściwej geometrii, oczekiwanej dokładności wymiarowej, a także odpowiedniej jakości wykończenia powierzchni. Najpowszechniej wykorzystywanymi sposobami kształtowania elementów z różnych gatunków stali, żeliwa oraz metali nieżelaznych jest obróbka skrawaniem, która polega na odspajaniu naddatku w postaci wiórów. Wśród używanych technologii przy tworzeniu części będącej bryłą obrotową pomocny okaże się proces toczenia CNC. Przekonajmy się, czym się charakteryzuje i sprawdźmy, jak może on wyglądać przy produkcji wielkoseryjnej.

Czytaj dalej

Czy każdy metal można poddać obróbce CNC?

Przygotowanie elementów metalowych, które mają stać się komponentami różnych maszyn, konstrukcji bądź instalacji wymaga właściwego ukształtowania geometrii używanego materiału, uzyskania oczekiwanej dokładności wymiarowej i poziomu wykończenia powierzchni oraz nadania całości odpowiednich właściwości wytrzymałościowych. Wśród określeń używanych przy wskazywaniu sposobu, w jaki metal ma być poddawany poszczególnym procesom, używa się często stwierdzenia „obróbka CNC”. Przekonajmy się, co ono oznacza i sprawdźmy, w jakim kontekście się je stosuje.

Czytaj dalej

Układ współrzędnych jako podstawa działania maszyn CNC

Przygotowanie elementów wykonanych z metalu o wysokiej dokładności wymiarowej i poziomie wykończenia powierzchni wymaga zastosowania odpowiednich metod obróbki. Wśród wykorzystywanych najczęściej znajdują się różne odmiany obróbki skrawaniem, a zwłaszcza toczenie, wiercenie i frezowanie. Dla zoptymalizowania procesów oraz uzyskania możliwie dobrej jakości i szybkości realizacji poszczególnych zadań najczęściej korzysta się z obróbki CNC, która sprawdza się zarówno przy wykonywaniu prototypów, jak i produkcji średnio i wielkoseryjnej z uwagi na elastyczność oraz wysoką powtarzalność. Przekonajmy się, na czym polega technologia CNC i jaką rolę odgrywa w niej układ współrzędnych.

Czytaj dalej

Obróbka mosiądzu bez tajemnic

Przygotowanie detali wykonywanych z różnych stopów metali wymaga zwykle nadania im odpowiedniej formy. Gotowe elementy muszą charakteryzować się pożądanym kształtem, założonymi przez projektanta wymiarami, a także być wykończone z niezbędną przy danym zastosowaniu dokładnością oraz mieć powierzchnie spełniające oczekiwania co do gładkości. Wiele materiałów ma jednak swoją specyfikę, która musi zostać uwzględniona przy doborze właściwej technologii i metod postępowania. Dobrym przykładem może tu być obróbka mosiądzu. Przyjrzyjmy się bliżej temu materiałowi i zobaczmy, jakie techniki obróbki mogą być użyte w jego przypadku.

Czytaj dalej

Jak właściwie programować maszyny CNC?

Maszyny CNC są dziś powszechnie wykorzystywane przy niemal wszystkich zadaniach związanych z obróbką metalu. Używa się ich przy obróbce skrawaniem – toczeniu, frezowaniu i wierceniu, a także podczas wielu procesów obróbki plastycznej – zwłaszcza cięciu i gięciu. Stosuje się ją także przy niektórych rodzajach cięcia termicznego i obróbce strumieniowo-ściernej. Fachowa obróbka CNC pozwala na znaczne obniżenie kosztów i skrócenie czasu wykonania poszczególnych zadań. Przekonajmy się, na czym polega i zobaczmy, o czym trzeba pamiętać przy programowaniu korzystających z niej urządzeń.

Czytaj dalej

Czy frezowanie manualne przeszło do lamusa?

Obróbka skrawaniem to metoda wykorzystywana przy produkcji elementów wykonywanych z różnych materiałów. Jedną z metod takiej obróbki jest frezowanie, czyli obróbka powierzchni płaskich i kształtowych przedmiotów metalowych oraz wykonanych z drewna czy tworzyw sztucznych. Czy jednak nadal możliwe jest frezowanie manualne? Dzisiaj spróbujemy zastanowić się nad tym tematem!

Czytaj dalej
Skip to content