Obróbka mosiądzu bez tajemnic

mosiężne pręty

Przygotowanie detali wykonywanych z różnych stopów metali wymaga zwykle nadania im odpowiedniej formy. Gotowe elementy muszą charakteryzować się pożądanym kształtem, założonymi przez projektanta wymiarami, a także być wykończone z niezbędną przy danym zastosowaniu dokładnością oraz mieć powierzchnie spełniające oczekiwania co do gładkości. Wiele materiałów ma jednak swoją specyfikę, która musi zostać uwzględniona przy doborze właściwej technologii i metod postępowania. Dobrym przykładem może tu być obróbka mosiądzu. Przyjrzyjmy się bliżej temu materiałowi i zobaczmy, jakie techniki obróbki mogą być użyte w jego przypadku.

Czym charakteryzuje się mosiądz?

Mosiądz jest stopem miedzi, w którym jako głównego składnika stopowego użyto cynku. Otrzymywany w ten sposób materiał zachowuje najbardziej pożądane cechy miedzi – dobrą przewodność cieplną i elektryczną oraz wytrzymałość na korozję i działanie wielu chemikaliów. Zyskuje również bardzo dużą odporność mechaniczną i sporą gęstość skutkującą znaczną masą. Mosiądz może jednak zawierać też inne dodatki stopowe. W przypadku stopu składającego się jedynie z miedzi i cynku mamy do czynienia z mosiądzem dwuskładnikowym. Jeżeli jest on wzbogacony ołowiem, mówimy o mosiądzu trzyskładnikowymi. Mosiądze z obecnością innych pierwiastków takich jak krzem, mangan, nikiel czy aluminium albo cyna to mosiądze specjalne.

Jakie metody obróbki można wykorzystywać w przypadku mosiądzu?

Mosiądz jest często wykorzystywany do wytwarzania elementów, które muszą się odznaczać dobrą wytrzymałością mechaniczną, w tym także są narażone na przyspieszone ścieranie. Często używa się go przy produkcji elementów poddawanych działaniu różnych chemikaliów. Jeżeli chodzi o metody obróbki, to może być poddawany różnym typom obróbki ubytkowej, przede wszystkim obróbce skrawaniem tj. m.in. frezowaniu, toczeniu lub wierceniu. Cechuje go także podatność na obróbkę plastyczną – powstają z niego np. odkuwki, ale także choćby elementy robione z użyciem wykrojników. Nadaje się ponadto do zastosowań odlewniczych.

Skip to content