Przyszłość i perspektywy technologii CNC

koncepcja obróbki metali

Elementy wykonane z metalu są wykorzystywane w większości maszyn i urządzeń. Ich przygotowanie wymaga wysokiej precyzji, jeżeli chodzi o poziom dokładności oraz wykończenia powierzchni. Równie istotne jest jednak uzyskanie możliwości szybkiego osiągania bardzo złożonej geometrii przy utrzymaniu dużej powtarzalności i niskich kosztów. Sposobem, który jest stosowany powszechnie, okazuje się obróbka CNC, sprawdzająca się w przypadku wielu technologii – np. toczenia, wiercenia, frezowania, gięcia, a także cięcia mechanicznego oraz termicznego. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak działają maszyny CNC i zobaczmy, co oferują.

Na czym polega obróbka CNC?

Obróbka CNC pozwala na w znacznym stopniu zautomatyzowaną realizację przygotowanego wcześniej programu. Powstaje on na bazie trójwymiarowego modelu stworzonego w oprogramowaniu CAD, który jest przekształcany w zestaw instrukcji służących do uzyskania pożądanego detalu w wyniku kolejnych operacji technologicznych. Jest to możliwe za sprawą programów CAM, które pomagają w wyborze niezbędnych procesów i ich parametrów w celu zoptymalizowania pracy i jej przyspieszenia. Wśród głównych danych znajdują się m.in. wyjściowa i docelowa pozycja głowicy roboczej, ścieżka, po jakiej ma się ona przemieszczać, prędkość posuwu, ilość obrotów uzyskiwanych przez narzędzie, a także jego rodzaj oraz zmiana w razie potrzeby.

Jak działają urządzenia CNC?

Maszyny CNC są sterowane komputerowo z wykorzystaniem bardzo precyzyjnie działających silników elektrycznych albo siłowników hydraulicznych czy pneumatycznych, które dają możliwość właściwego wzajemnego pozycjonowania elementów roboczych oraz materiału. Za kontrolę położenia i sprawdzanie prawidłowości poszczególnych parametrów odpowiadają liczne czujniki m.in. enkodery czy fotokomórki.

Skip to content