Wiercenie CNC. Podstawowe informacje

wiercenie CNC

Obróbka CNC metali pozwala wytworzyć wyroby o wysokich parametrach jakościowych po bardzo atrakcyjnej cenie i powtarzalności. Wykorzystywane są różne metody obróbki metalu jak toczenie CNC, frezowanie CNC, gwintowanie CNC, wiercenie CNC, oraz obróbka różnego rodzaju metali i cięcie na wymiar. Dziś przyszła kolej na przybliżenie techniki wiercenia CNC. Na czym polega? Jakie prace można wykonać dzięki odpowiednio dobranym wiertarkom?

Co to jest wiercenie CNC

Wiercenie CNC jest możliwe dzięki użyciu specjalnego rodzaju wiertarek, ale nie tylko. Bywa, że w ramach wiercenia CNC wykorzystuje się do tego celu frezarki bądź tokarki. Wszystko zależy od rodzaju materiału roboczego i rodzaju otworu, jaki chcemy, a raczej potrzebujemy uzyskać.

Dzięki możliwości niezwykle precyzyjnego ułożenia wiertła w dowolnej płaszczyźnie można wykonać praktycznie każdy rodzaj otworu o ściśle zadanej głębokości i średnicy.

Jakie operacje można wykonać w ramach wiercenia CNC?

W przypadku wiercenia CNC możliwe jest wykonanie wszelkiego rodzaju otworów. Dokładniej znaczy to tyle, że możliwe jest:

  • wiercenie – wykonanie otworu określonej głębokości, średnicy w całym materiale,
  • rozwiercenie – wykończenie istniejącego otworu, celem otrzymania powierzchni o konkretnych precyzyjnie określonych wymiarach,
  • pogłębianie – zwiększanie średnicy istniejącego po obwodzie otworu,
  • fazowanie, nawiercanie – czyli pogłębianie na krótkim odcinku otworu pod łeb śruby,
  • gwintowanie.

Podobnie jak w przypadku innych urządzeń sterowanych numerycznie wiercenie CNC daje ogromną powtarzalność obrabianych przedmiotów oraz zapewnia dużą wydajność pracy.

Wiercenie CNC jak żaden inny sposób obróbki metalu, pozwala uzyskać bardzo wysoką powtarzalność wyrobów, dzięki czemu możliwe jest zlecenie produkcji masowej konkretnych serii produktów.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Wiertła stosowane w obróbce metali przy pomocy wiercenia CNC cechują się niezwykłą precyzją i szerokim zakresem roboczym. Najczęściej stosuje się do wiercenia otworów w metalach wiertła kręte. Są one dostępne w zakresie roboczym od 0,1 mm do 100 mm. Wiercenie CNC pozwala skrócić czas obróbki, uzyskując otwory ściśle dopasowane do potrzeb. Może być ono wykonywane w różnego rodzaju materiałach jak stal, mosiądz, aluminium. Dzięki sterowaniu numerycznemu uzyskuje się wiercenia bardzo dokładne o idealnie gładkim brzegu.

Skip to content