Technologia CNC czyli Computerized Numerical Control wykorzystywana jest w procesach obróbki metali, sterowanych za pomocą odpowiednio zaprogramowanych układów numerycznych. Niewątpliwą zaletą obróbki CNC jest szybkość i precyzja wykonania. Nowoczesne maszyny CNC z oprogramowaniem CAD/CAM są w stanie wykonać niemal każdy rodzaj elementu o dowolnym kształcie i wymiarach. Szerokie możliwości wykorzystania sterowania numerycznego sprawiają, że współcześnie jest ono obecne niemal w każdej dziedzinie przemysłu. Sprawdźmy, w jakich branżach najczęściej używa się maszyn CNC?
Układy sterowania CNC mogą współpracować z różnymi obrabiarkami i umożliwiają wykonanie przedmiotu według wcześniej zaprogramowanego i powtarzalnego wzorca matematycznego. Funkcjonowanie firm produkcyjnych na współczesnym rynku nie byłoby możliwe bez maszyn CNC. Szeroko wykorzystywane są one między innymi w przemyśle motoryzacyjnym w procesach obróbki podzespołów samochodowych. Obróbka skrawaniem wykorzystywana jest podczas produkcji elementów silników, zwrotnic, obudów oraz podzespołów układu hamulcowego. Na maszynach CNC obrabia się takie elementy, jak bloki i głowice cylindrów, wałki rozrządów, korbowody, zaciski i tarcze hamulcowe czy przekładnie i koła zamachowe. Przemysł samochodowy rozwija się w kierunku automatyzacji i personalizacji, dlatego precyzja wykonywania coraz bardziej skomplikowanych techniczne podzespołów jest tak ważna.
Warto mieć na uwadze, że obrabiane w technologii CNC produkty silnikowe są szeroko wykorzystywane także w innych dziedzinach przemysłu. Zaliczamy do nich między innymi metalurgię, energetykę, górnictwo, papiernictwo, przemysł stoczniowy i petrochemiczny czy gospodarkę komunalną. Nie sposób przy tej okazji nie wspomnieć o przemyśle lotniczym, w którym maszyny CNC wykorzystywane są na szeroką skalę. Służą między innymi do produkcji cylindrycznych części silników turbinowych, umożliwiają wytwarzanie skomplikowanych detali i wspomagają procesy cięcia i wiercenia otworów w gorących częściach silników.
Przemysł maszynowy to jeden z największych odbiorców technologii CNC. Produkcja części i podzespołów do maszyn wymaga nie tylko precyzji, ale także wysokiej wydajności i elastyczności w zakresie projektowania. Na obrabiarkach CNC można wykonywać nie tylko płaskie elementy kabin, ale także obrabiać detale o indywidualnych kształtach i różnej grubości. Maszyny rolnicze i przemysłowe to jednak nie wszystko. Technologie CNC stosuje się do produkcji urządzeń grzewczych, klimatyzacyjnych oraz innych, wykorzystywanych w branży inżynierii sanitarnej. Innowacyjnym obszarem zastosowania jest przemysł wydobywczy. Obrabiarki CNC znalazły także zastosowanie w branży odzieżowej czy w produkcji stalowych mebli.
Technologia CNC doskonale sprawdza się także w sektorze budowlanym. Można za jej pomocą obrabiać materiały konstrukcyjne, przede wszystkim blachy stalowe. Dla budownictwa obrabia się elementy żelbetowe, okucia budowlane, łączniki mechaniczne oraz śruby, podkładki i nakrętki. Zastosowanie maszyn CNC w budownictwie wpływa na wysoką jakość i stopień dokładności obrabianych elementów, pozwala na skrócenie czasu cykli produkcyjnych, umożliwia stworzenie dowolnego kształtu, minimalizuje straty materiałowe i zmniejsza koszt jednostkowy produktu w przypadku produkcji masowej. Co więcej, zwiększenie udziału maszyn CNC w produkcji ogranicza konieczność udziału człowieka w tym procesie, a to pozytywnie przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa w miejscu pracy.