Toczenie – na czym polega?

toczenie CNC

Najogólniej rzecz ujmując, toczenie CNC jest nowoczesnym sposobem obróbki wiórowej, który polega na usuwaniu nadmiaru materiału z elementu. Wykorzystuje się go do obrabiania zarówno powierzchni zewnętrznych, jak i wewnętrznych, przedmiotów, które posiadają kształt brył obrotowych. Sam proces toczenia oparty jest na oddzielaniu warstwy materiału z przedmiotu – za pomocą noża tokarskiego – w celu uzyskania pożądanego kształtu. Co warto wiedzieć na temat toczenia CNC i jakie są jego zalety? Zachęcamy do uważnej lektury naszego artykułu.

Kilka podstawowych informacji

W procesie toczenia CNC wyróżnia się zarówno ruch główny obrotowy przedmiotu, który jest obrabiany, jak i prostoliniowy ruch posuwowy narzędzia obrabiającego materiał. Warto wspomnieć, że obecnie wyróżnia się wiele metod toczenia, a to, która okaże się najlepsza, zależne jest od wielu różnych czynników. Toczenie z uwagi na rodzaj wykorzystywanego narzędzia, dzielimy na punktowe, kształtowe i obwiedniowe.

Toczenie CNC

Nowoczesne obrabiarki CNC tylko pozornie przypominają te tradycyjne. Najważniejszą różnicą, którą można zauważyć – już na pierwszy rzut okna – pomiędzy urządzeniami, jest całkowita zmiana metody sterowania elementami, odpowiedzialnymi za obrabianie materiału. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii możliwe jest między innymi szybkie i precyzyjne wykrywanie wszelkich ewentualnych błędów oraz ich natychmiastowa korekta.

Toczenie CNC – zastosowanie

Do największych zalet toczenia CNC zaliczyć należy jego szerokie zastosowanie w branży przemysłowej, ale nie tylko. Ta, wyjątkowo precyzyjna, metoda sprawdzi się doskonale w przypadku produkcji seryjnych, ponieważ pozwala oszczędzić nie tylko czas i materiał, ale również zoptymalizować koszta. Ogromne znaczenie ma tu oczywiście regularność połączona z zachowaniem powtarzalności. Warto także zaznaczyć, że toczenie CNC może być również wykorzystywane w przypadku wymagających projektów, w których najważniejsze jest zachowanie odpowiednich detali.

Skip to content