Metal to materiał chętnie wykorzystywany w wielu różnych dziedzinach życia, Szczególną popularnością cieszy się on w branży budowlanej. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim jego ogromna wytrzymałość mechaniczna oraz to, że posiada doskonałe właściwości plastyczne, połączone z odpowiednią sprężystością. Trzeba jednak pamiętać, że aby móc wykorzystać go do konkretnych celów, konieczna jest jego uprzednia obróbka. Jakie metody obróbki metalu cieszą się obecnie największą popularnością? Zachęcamy do uważnej lektury naszego artykułu.
Warto zaznaczyć, że zarówno sam proces, jak i warunki dokonywania obróbki metali, regulowane są przez szereg przepisów prawnych. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim to, że niejednokrotnie występuje konieczność dokonania zmian we właściwościach fizycznych, a nawet chemicznych, metali.
Jedną z najpopularniejszych metod obróbki metali, jest obróbka skrawaniem. Dzięki niej możliwe jest nadanie elementom nie tylko pożądanych kształtów, ale i wymiarów. Obecnie, za najbardziej rozpowszechniony sposób skrawania, uważa się toczenie. W procesie toczenia materiał obraca się na tokarce, a nóż dzięki wykorzystaniu ruchu liniowego – dokonuje specjalistycznej obróbki materiału. Równie popularnym sposobem jest frezowanie z wykorzystaniem frezarki, czyli urządzenia, które obrabia materiał przy użyciu wieloostrzowego narzędzia. Warto również zaznaczyć, że do obróbki skrawaniem zaliczane jest także szlifowanie, które wykonuje się za pomocą taśmy ściernej, ściernic oraz osełek.
Obróbka galwaniczna polega na nanoszeniu specjalnej, metalowej, powłoki na powierzchnię. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest uprzednie, odpowiednie, przygotowanie podłoża. Dzięki powłokom galwanicznym możliwe jest uzyskanie oczekiwanych właściwości technologicznych lub ochronnych powierzchni. Odpowiednio nałożone, chronią metal przed korodowaniem. Warto również zaznaczyć, że proces galwanizacji wykorzystywany jest także do poprawy wyglądu przedmiotów.