Jak wiercić głębokie otwory?

wiertła

Obróbka metalu jest zadaniem, które wymaga niezwykłej precyzji i zastosowania odpowiednich urządzeń. Obok toczenia czy frezowania, często niezbędne jest również wykonywanie otworów. Wiercenie bywa szczególnie wymagające, jeśli do wykonania jest głęboki otwór. W tym celu niezbędne jest wykorzystanie dedykowanych wiertarek CNC, dzięki którym można uzyskać pożądany efekt. W jaki sposób wiercić głębokie otwory i jakie efekty można uzyskać dzięki zastosowaniu wiertarek CNC?

Jakie wiertła są niezbędne do wiercenia głębokich otworów?

Głębokim otworem nazywamy taki, którego długość co najmniej dziesięciokrotnie przewyższa wartość średnicy otworu. Do wykonania wiercenia CNC niezbędne jest wykorzystanie do tego wiertarek, tokarek albo frezarek. Dobór odpowiedniego urządzenia zależy od tego, jaki materiał jest poddawany obróbce oraz od tego, jaki jest pożądany efekt. W celu wywiercenia precyzyjnego, głębokiego otworu niezbędne jest wykorzystanie wiertła lufowego.

Pozwala ono na skuteczną pracę, ponieważ jest długie i cienkie. Wiertło lufowe wymaga otworu pilotowego. Jest on niezbędny, aby wiertło zachowało poprawny kierunek i nie uległo zniszczeniu. W zależności od tego, jaki efekt ma zostać otrzymany, niezbędne może okazać się również zastosowanie wiertła krętego, piórowego, eżektorowego, rurowego albo z wewnętrznym odprowadzeniem wiórów.

Wykorzystanie chłodziwa

Podczas wiercenia głębokich otworów niezbędne jest również wykorzystanie chłodziwa. Są one elementem niezbędnym dla zapewnienia prawidłowej pracy maszynom. Chłodziwa występują w formie oleju, który należy stosować z wodą. Dzięki temu możliwe jest szybkie odprowadzanie ciepła z urządzenia i detalu. Zastosowanie chłodziwa zapewnia większą precyzję obróbki i eliminuje zmiany cieplne.

Oprócz wykorzystania chłodziwa podczas wykonywania głębokich otworów ważne jest również zapewnienie odpowiedniej stabilności wykorzystywanej obrabiarce. Oprócz tego mocując wiertło, należy pamiętać o zastosowaniu oprawki hydraulicznej albo termokurczliwej. Wiercenie CNC daje wiele możliwości, jeśli chodzi o wiercenie, rozwiercanie czy pogłębianie otworów. Dzięki tej metodzie można również wykonywać dowolne kombinacje otworów bez względu na to, jaką będą miały średnicę.

Skip to content