Dlaczego warto korzystać z frezowania CNC?

frezowanie CNC

Frezowanie uważane jest obecnie za jeden z najbardziej wydajnych rodzajów obróbki skrawaniem. Najogólniej rzecz ujmując polega ono na oddzielaniu płatu metalu za pomocą specjalnego urządzenia-tzw. frezarki. Maszynę można doposażyć w sterownik CNC. Dzięki niemu możliwe jest jej zaprogramowanie, co z kolei przekłada się na bardziej precyzyjne skrawanie. Co należy wiedzieć na temat frezowania i jakie korzyści płyną z komputerowego sterowania urządzeń? Zachęcamy do uważnej lektury naszego bloga.

Frezowanie i główne rodzaje frezarek

Wykorzystywana w trakcie obróbki skrawaniem frezarka, pracuje ruchem obrotowym, a obrabiane narzędzie – ruchem posuwowym. Dzięki temu jej zęby wtapiają się w materiał i zdejmują z niego płaty, które charakteryzują się zróżnicowaną grubością. Najczęściej frezarki używa się do obrabiania powierzchni płaskich oraz różnorodnych elementów kształtowych, takich jak chociażby rowków, gwintów czy kół zębatych. Ze względu na budowę wyróżniamy frezarki górno- i dolnorzędowe. Pierwsze z nich posiadają wrzeciona montowane nad stołem, a drugie – jak sama nazwa wskazuje – pod.

Frezowanie CNC – dlaczego warto?

Nowoczesne frezarki CNC wyposażane są w specjalne mikrokomputery, dzięki którym możliwe jest przeprowadzanie, wyjątkowo dokładnej, obróbki metalu. Pomysł na takie sterowanie urządzeń narodził się z potrzeb lotnictwa wojskowego w Stanach Zjednoczonych, w latach czterdziestych ubiegłego wieku. Na samym początku informacje były przekazywane maszynie przy użyciu liter oraz liczb. Z czasem, dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii, zaczęły pojawiać się skomputeryzowane układy sterowania CNC. Do największych zalet takich rozwiązań zaliczyć należy przede wszystkim zautomatyzowanie całego procesu obróbki. Dzisiaj zdecydowana większość elementów produkowana jest seryjnie, co przekłada się na mniejsze wydatki, wyższe przychody i większą precyzję wykonania.

Skip to content