Czy frezowanie manualne przeszło do lamusa?

frezowanie

Obróbka skrawaniem to metoda wykorzystywana przy produkcji elementów wykonywanych z różnych materiałów. Jedną z metod takiej obróbki jest frezowanie, czyli obróbka powierzchni płaskich i kształtowych przedmiotów metalowych oraz wykonanych z drewna czy tworzyw sztucznych. Czy jednak nadal możliwe jest frezowanie manualne? Dzisiaj spróbujemy zastanowić się nad tym tematem!

Frezowanie kiedyś i dziś

Frezowanie to czynność wykorzystywana od dawna, jednak sposób jej wykonywania zmienił się na przestrzeni czasu diametralnie. Kiedyś frezowanie wykonywane było manualnie. Innymi słowy, właściwie wszystkie elementy frezowane obrabiane były w sposób ręczny. Trzeba jednak przyznać, że taka praca wymagała sporej precyzji, czasu i umiejętności osoby wykonującej taką obróbkę. Przekładało się to w znacznym stopniu na koszty, które musiały być poniesione podczas wykonywania takiej pracy. Szczerze mówiąc, obecnie byłoby to nieopłacalne i to z wielu względów.

Na szczęście problem ten praktycznie już nie istnieje. Faktycznie możemy stwierdzić, że frezowanie manualne stało się w większości przypadków historią. Przyczyniło się do tego pojawienie się maszyn, jakimi są obrabiarki CNC. To one pozwalają na wykonywanie bardzo precyzyjnego frezowania, które nie dość, że jest wykonywane szybko, to jeszcze charakteryzuje się olbrzymią powtarzalnością. Maszyny takie, wykonują bowiem swoją pracę w oparciu o wykonany projekt, na podstawie którego zostają zaprogramowane. Frezarki konwencjonalne były sterowane ręcznie, natomiast maszyny CNC są obsługiwane za pomocą programu komputerowego. Jednak co to tak naprawdę daje w praktyce?

Zalety frezowania automatycznego

Pierwszą sprawą, jaka dają obrabiarki CNC to praktycznie wyeliminowanie do zera błędów podczas wykonywania pracy. Zaprogramowania maszyna wykonuje najbardziej precyzyjne frezy z niewyobrażalną wręcz dokładnością. Kolejna sprawa to znaczna wydajność pracy. Widoczna jest ona w możliwości wykonywania powtarzalnych elementów w bardzo szybkim czasie, a do tego dzięki praktycznie nieograniczonym możliwościom obrabiarek CNC ich działania może być dowolne. Już dziś wykorzystuje się je w przemyśle, ale również do produkcji różnych części w wielu branżach. Co przyniesie przyszłość? Tego nie wiemy, ale zapewne pokaże nowe zastosowanie tego typu maszyn.

Skip to content