Co oznacza skrót CNC?

CNC

Skrót CNC zaczerpnięty jest z języka angielskiego i w tłumaczeniu oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych (Computerized Numerical Control). W praktyce określenie to odnosi się do maszyn wyposażonych w mikrokomputery, które można programować i uzyskiwać elementy o dokładnie ustalonych parametrach technicznych. Jaka jest historia tego typu układów i dlaczego cieszą się one tak dużą popularnością w różnych gałęziach przemysłu?

Historia układów CNC

Sterowane numerycznie obrabiarki powstały po raz pierwszy w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, na potrzeby wojskowego lotnictwa. Do opisania kształtów przedmiotów użyto wówczas funkcji matematycznych, które następnie zostały przeformułowane na język binarny i kierowały ruchem urządzenia, w tamtym przypadku frezarek CNC. Ciąg tych liter i cyfr nazwano pierwotnie programem NC (ang. Numerical Control), zaś w latach 70. XX wieku narodziły się skomputeryzowane układy opisane używanym współcześnie symbolem CNC.

Zalety obróbki w technologii CNC

Obróbka na maszynach sterowanych numerycznie ma miejsce wszędzie tam, gdzie niezbędna jest precyzja oraz powtarzalność, bowiem gdyby nie zaprogramowane urządzenia, uzyskanie setek, a nawet tysięcy zestandaryzowanych elementów byłoby praktycznie niemożliwe. Kolejnym atutem tej technologii jest także oszczędność materiału, co jest ważne przede wszystkim w produkcji masowej. Straty te minimalizowane są również dzięki temu, że tylko niewielki odsetek elementów może ulec uszkodzeniu podczas procesu produkcyjnego, co jest zdecydowanie częstsze przy ręcznych metodach obróbki. Następna zaleta to uzyskiwanie bardzo wysokiej jakości krawędzi, dzięki czemu nie jest konieczna obróbka wykańczająca. Wszystkie te atuty sprawiają, że technologia CNC stosowana jest w przemysłach nastawionych na najwyższą jakość i precyzję, takich jak motoryzacja, lotnictwo, czy inżynieria sanitarna.

Technologia CNC znacząco zmieniła oblicze wielu branż, usprawniając produkcję i przyczyniając się do jej masowości. Jest ona dostępna jednak nie tylko dla wielkich koncernów, ale także dla mniejszych przedsiębiorstw, które obróbkę metali CNC mogą zlecić takim firmom jak nasza.

Skip to content