Jak przygotowywać wykroje na prasach?

Przygotowanie wykroju na prasie

Wykrawanie to proces technologiczny polegający na specjalnego rodzaju obróbce blachy, chociaż oczywiście wykroje mogą dotyczyć różnego rodzaju materiałów. W ciągu ostatnich kilku lat technologia wykrawania bardzo się rozwinęła i dzisiaj nie da się nawet wyobrazić sobie produkcji pewnych elementów bez zastosowania tego rodzaju obróbki materiałowej – szczególnie kiedy potrzeba wyprodukować dużo sztuk takiego samego elementu.

Wtedy właśnie szybkość, precyzja, ale i powtarzalność wykonania jaką oferuję wykrawanie jest właściwie niezastąpiona. Jednak jak dokładnie wygląda przygotowanie samego wykrawania? Jak przebiega ten proces? I wreszcie – jakie urządzenia są wymaganie do przygotowania wykrojów? Spróbujmy znaleźć odpowiedzi na te pytania!

Wykrawanie blach – czym jest?

Aby dobrze zrozumieć proces wykrawania, warto zacząć od wyjaśnienia czym owo wykrawanie jest. Krótko mówiąc, proces ten polega na wycięciu w materiale, głównie w blachach, kształtu jaki odzwierciedla wykrojnik. Wykrojnik ten jest elementem, który ze względu na swoje zadanie musi charakteryzować się o wiele większą wytrzymałością niż blacha, w której wycina się dany kształt. Jednak zaznaczyć należy, że wykrawanie jest specyficznym rodzajem technologii cięcia. Dlaczego specyficznym? Dlatego, że cięcie to nie odbywa się za pomocą jakichś olbrzymich ręcznych nożyczek czy maszyn tego typu. Co zatem jest potrzebne do procesu wykrawania?

Wykrawanie blach – w jaki sposób się odbywa?

W procesie wykrawania, czyli wycinania wymaganego kształtu, główną rolę odgrywają prasy wyposażone w wykrojniki, które przy użyciu dużej siły naciskają na blachę, wykrawając element o odpowiednich wymiarach. Prasy takie, przeważnie mechaniczne, chociaż nie tylko, mogą mieć siłę nacisku do 160 ton. Dzięki temu oraz odpowiedniemu wykrojnikowi, proces wykrawania przebiega szybko i bezproblemowo. Jak wygląda samo wykrawanie? Otóż w dużym uogólnieniu, wykrojnik podkłada się pod obrabianą powierzchnię, a później prasa naciskając z bardzo dużą siłą na blachę znajdującą się na matrycy wycina elementy o pożądanych wymiarach i kształtach. Proces ten właściwie jest realizowany pomiędzy matrycą a wykrojnikiem, nazywanym także stemplem. Jak uzyskuje się konkretny kształt czy wymiar? Wszystko to zasługa bardzo nowoczesnego oprogramowania, które właściwie steruje całą maszyną i odpowiada za jej precyzyjną i powtarzalną pracę.

Wykrawanie blach – jakie maszyny są stosowane?

Wykrawanie blach to bardzo precyzyjny rodzaj obróbki tego materiału. Zatem jak można się domyślić, bardzo istotnym czynnikiem jest odpowiedni dobór właściwych narzędzi. Niewłaściwe ich zastosowanie spowodować może nie tylko negatywne dla procesu produkcji konsekwencje, ale przede wszystkim może być również przyczyną bardzo poważnej awarii samej prasy. Skoro jesteśmy już przy prasach, to warto dowidzieć się jakie prasy stosuje się w procesie wykrawania. Najczęściej stosuje się tutaj prasy mimośrodowe oraz prasy mechaniczne. Prasy hydrauliczne, ze względu na swoją mniejsza wydajność, raczej nie są już stosowane w procesie wykrawania blach.

Wykrawanie blach – co można wykrawać?

Przy pomocy odpowiednich wspomnianych wyżej pras wykrawać można różnego rozmiaru otwory, ale także nadawać różnym detalom zarówno kształty wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Najczęściej spotykane operacje cięcia za pomocą wykrojników to wycinanie, rozcinanie, dziurkowanie, przycinanie, nadcinanie, odcinanie i okrawanie. Oprogramowanie sterujące prasą umożliwia naprawdę precyzyjną obróbkę o nowoczesnych funkcjach łącząc ją z pełna automatyzacją, dzięki czemu szybko można maszyny przeprogramować i przystosować do innych zamówień.

Wykrawanie blach – rodzaje blach poddawanych wykrawaniu

Mówiąc o wykrawaniu należy także wspomnieć o tym, że rodzaj blachy oraz jej parametry mają duży wpływ na sam proces wykrawania. Okazuje się bowiem, że do rodzaju blachy dopasować należy wykrojnik, którym prasa wycina wymagany kształt. Szczególne znaczenie ma tutaj grubość i twardość obrabianego materiału. Inaczej wykrawa się przykładowo w blachach ze stali nierdzewnej, które mają większą twardość, a zupełnie inaczej wygląda to w przypadku blach aluminiowych, które są miękkie, a zatem także o wiele bardziej podatne na wykrawanie. Mając to na uwadze, wykrojnik dobiera się w oparciu o takie parametry jak grubość blach w milimetrach, zewnętrzny obwód stempla w milimetrach oraz wytrzymałość materiałów na ścinanie, która jest podawana w kilogramach na milimetr kwadratowy. Przeważnie grubości obrabianych blach wahają się od 0,5 mm do 8 mm.

Najczęściej wykrawane blachy to:

  • blachy stalowe (w tym: z powłoką galwaniczną),
  • blachy nierdzewne,
  • stal zwykła,
  • stal kwasoodporna,
  • aluminium.

Wykrawanie blach jest jednak procesem wymagającym zaawansowania technologicznego i doświadczenia, a także pewnego rodzaju precyzji. Dlatego zawsze warto powierzyć je sprawdzonej firmie z wieloletnim stażem na rynku.

Skip to content